meral akşener

selanik'ten kocaeli'ye göç eden bir ailenin kızı olan meral akşener 18 temmuz 1956 tarihinde tahir ömer bey ve sıddıka hanım'ın çocuğu olarak kocaeli'nin izmit ilçesine bağlı gündoğdu köyünde doğdu. 1974 yılında bursa kız öğretmen lisesi'ni tamamlamasının ardından 1979 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü'nden mezun oldu. 1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalışan akşener, 1982 yılında yıldız teknik üniversitesi kocaeli mühendislik fakültesi'nde araştırma görevlisi oldu. marmara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde doktora ve yüksek lisans yaptı. kocaeli üniversitesi'nde inkılap tarihi bölüm başkanlığı görevinde bulundu. zübeyde hanım şehit aileleri vakfı'nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve başkanlığını yaptı.

1995 yılında doğru yol partisi (dyp) kadın kolları başkanı olan meral akşener, ilk defa 1995 türkiye genel seçimlerinde dyp kocaeli milletvekili olarak meclise girdi. necmettin erbakan başkanlığında 28 haziran 1996 tarihinde refah partisi (rp) ve dyp koalisyonunun oluşturduğu 54. türkiye hükümeti'nden 3 kasım 1996 tarihinde susurluk kazası sonrası içişleri bakanlığı görevinden istifa eden mehmet ağar'ın yerine içişleri bakanlığı görevini üstlenerek türkiye tarihindeki ilk kadın içişleri bakanı oldu. 28 şubat süreci'nin yaşanması ile 54. türkiye hükümeti'nin dağılmasının ardından görev süresi 30 haziran 1997 tarihinde son buldu. 1999 türkiye genel seçimlerinde dyp istanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi. 2002 türkiye genel seçimlerinde ise dyp %9,54 oy alarak baraj altında kaldı.

2001 yılında milliyetçi hareket partisi'ne (mhp) katılan akşener, 2007 türkiye genel seçimlerinde mhp istanbul milletvekili olarak meclise girdi. en son 1968 yılında cumhuriyet halk partisi'den (chp) türkiye büyük millet meclisi başkanvekili seçilen muş milletvekili hayriye ayşe nermin neftçi'den sonra 10 ağustos 2007 tarihinde güldal mumcu ile beraber tbmm başkanvekilliği görevine seçildi. tbmm'de türkiye-çin parlamentolararası dostluk grubu üyeliği yaptı. 2011 ve haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar mhp istanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi. fakat kasım 2015 türkiye genel seçimlerinde partisinden milletvekili adayı gösterilmedi.

muhaliflerin öne çıkan ismi meral akşener, mayıs 2016'da olağanüstü kongrenin engellenmesi üzerine konuşma yapıyor.
kasım 2015 genel seçimlerinde mhp'nin oy kaybederek mecliste temsil edilen dördüncü parti olması üzerine ay sonunda yapmış olduğu basın toplantısında kurultay talebinde bulunmuş ve "üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım." demiştir. mahkeme kararıyla yapılacak olan mhp olağanüstü kongresi için meral akşener genel başkan adayı oldu. olağanüstü kongre tarihi olarak 15 mayıs'ın belirlendiğini açıklandı. mhp genel merkezi ise bu kararı tanımadığını bildirdi. 8 eylül 2016 tarihinden partiden ihraç edildi. meral akşener, 19 haziran 2016 tarinde ankara nöbetçi asliye hukuk mahkemesine başvurarak, partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını istedi. mhp'nin ihraç kararına açmış olduğu iptal davası, 15 aralık 2016 tarihinde ankara 6. asliye hukuk mahkemesi tarafından reddedildi ve bu kararla partiden ihracı kesinleşti.

29 ekim 2017 tarihine kadar ümit özdağ başta olmak üzere mhp'den ayrılan diğer vekil ve üyeler ile yeni bir parti kuracağı kesinleşmiştir. başta partinin isminin merkez demokrat parti olacağı söylenirken, bu ismin sadece düşünüldüğü ancak kurulacak partinin kesinlikle bu isimde olmayacağı tv programları vasıtasıyla dile getirilmiştir.
1 Entry Daha
İletişim